top of page

הדרך להצלחה מתחילה בתוכנו

Updated: Sep 16, 2018

האם אתה בנוי להיות יזם? אם אתה פתוח לשינויים ועם מנטליות של עשייה, אז התשובה היא כן. הערך את היתרונות והחסרונות שלך ופעל בהתאם בדרך להצלחה.


לאחר שסקרנו את הסביבה שלנו וניסינו לחזות את הדינאמיות שבה, ננסה להסתכל פנימה לתוכנו. מה היכולות שלנו? מה הניסיון שלנו? "אנחנו" יכול להיות יזם בודד שחושב איך להתקדם או קבוצת אנשים, קטנה או גדולה.

בפנינו עומדות מספר סוגיות איתן נצטרך להתמודד:

  1. שיווק

  2. פיתוח עסקי

  3. פיתוח טכנולוגי, במידת הצורך

  4. תפעול

  5. כספים

  6. גיוס וניהול עובדים

  7. גיוס הון

ועוד.

במה מתוך זה אנחנו טובים? במה מתוך זה אנחנו לא טובים?


ה"אנחנו" כמובן יכול להשתנות עם הזמן, וניתן לצרף עוד אנשים שישלימו את החסרונות שלנו. כך גם הניסיון אותו נצבור עם הזמן עשוי לשפר את היכולות שלנו, גם בנקודות החוזקה שלנו וגם בנקודות התורפה, אם נדע לקבל בענווה את העובדה שיש לנו יש הרבה מה ללמוד בכל תחום. כמו לכל אדם, גם בתחומים בהם יש לנו ניסיון רב, תמיד אפשר להשתפר. על מנת להשתפר, אין צורך להמתין שהזמן יעשה את שלו, מומלץ לזהות את התחומים בהם הכי חשוב שנשתפר על מנת להצליח ולשפר אותם. כל האמצעים כשרים: קריאה באינטרנט (עדיף ממקורות אקדמיים ובביקורתיות רבה), ימי עיון והכשרה, לימודים וכדו'. אני ממליץ לקרוא בתדירות גבוהה ספרים עסקיים, ובמיוחד ספרים שנכתבו על ידי מנכ"לים מוצלחים של חברות גדולות, לשיפור ההבנה העסקית. המלצה שלי לספר שיעזור לשפר את ההבנה העסקית: "מי אומר שפילים לא יכולים לרקוד?".

שאיפות הן הבסיס. על גביהן אפשר להשיג מידע, לרכוש כישורים מתאימים ולהצליח.


אם יש משהו אחד שעוצר את רוב האנשים מלפתוח עסקים וסטארט אפים ולהצליח, זה שהם פשוט לא עושים את זה.

אם אתם חושבים שחייבים כסף ראשוני כדי לפתוח סטארט אפ, אתם טועים (אכתוב על כך בהמשך בשיטת הlean start up). פשוט תעשו.

אם אתם חושבים שחסרים לכם כישורים מסוימים, אתם טועים. תלמדו, תשתפרו, תצרפו אליכם אנשים שישלימו אתכם. פשוט תעשו.

אם אתם חושבים שפתיחת עסק או סטארט אפ תכריח אתכם לעזוב את עבודתכם, אתם טועים. תתחילו בכמה שעות בודדות בשבוע. פשוט תעשו.

אם פתחתם סטארט אפ ונתקעתם בשלב בו צריך שמישהו יעשה משהו שאתם לא יכולים לבד, ואתם מחפשים את האדם הזה כבר זמן רב, אתם טועים. תמצאו דרכים אחרות, יש הרבה יותר מדרך אחת. פשוט תעשו.

תירוצים תמצאו לרוב, ואף על פי שהן סיבות אמיתיות, מי שבאמת דוחף להצלחה ימצא פתרונות. תחשבו מחוץ לקופסא, תמיד תטילו ספק באקסיומות שלכם, תקשיבו לעצות אבל אל תלכו על פיהן בצורה עיוורת, תהיו זהירים אבל תעזו. כמובן שיש עוד תכונות ויכולות אותן יזמים צריכים, אך האמורים כאן הם המכשולים המרכזיים שאני פוגש אצל יזמים.

סרטון מוטיבציה: Just Do It!


לאחר שסקרנו את התחומים בהם אנחנו נצטרך להתמצא ברמה כזו או אחרת כגון קטן או יזם בודד, בפעם הבאה אכתוב על המאפיינים הפנימיים שלנו כארגון או חברה. אם אתם יזמים בודדים או קבוצה קטנה, קראו את הפוסט הבא כקריאת כיוון לאן צריך לשאוף שהארגון שאנו מקימים ייראה.


*********

גלעד ישראלי

יזם עסקי וחברתי. הקים ומוביל סטארט אפ בשווי 5 מיליון דולר, ממקימי ומוביל "ערבים עם ישראל". בעברו הרבה מיזמים בהיקף נרחב ובהובלת מאות אנשים ועם השפעה על אלפי אנשים בישראל.


תודה רבה לכל מי שייעץ ושלח פידבקים לקראת פרסום פוסט זה


0 comments

Comments


bottom of page