top of page

המאבטח המיליונר

Updated: Apr 24, 2020

כל עוד אתם לא מרוויחים מהמיזם שלכם, לרוב שילוב מתאים בין הסטארט אפ לעבודה כשכיר הוא המפתח להצלחת הסטארט אפ. הוא יסגור לכם את החודש תוך כדי שתתמקדו בדרך למיליונים.


כולנו מכירים את "מירוץ העכברים", בו אנחנו רק עובדים יותר ויותר רק בשביל לקנות את מה שמוגדר בעינינו כ"סטנדרט". דמיינו לעצמכם, שבין משרה מלאה+, זוגיות וילדים, צריך גם להקים סטארט אפ?

בפוסט הקודם כתבתי על כך שבניית סטארט אפ משולה לריצות מרתון. הבעיה היא שזמן רב בתחילת הדרך אתה צפוי לקדם את הסטארט אפ בלי משכורת ממנו ואף להשקיע בו מכספך, לפעמים אף בזמנים שמניותך בסטארט אפ כבר שוות מיליונים (מניות בסטארט אפ הן פחות נזילות מאשר בבורסה ואף לעומת נדל"ן). ישנם אנשים שיאמרו שבשביל שסטארט אפ יצליח אתה חייב להיות לגמרי כל כולך בסטארט אפ, חלקם אף אולי יהיו משקיעים פוטנציאליים. תהיה בטוח שאף אחד מהמשקיעים הללו לא שם את כל כספו או זמנו במיזם אחד, כפי שהם מצפים ממך. קודם תחשוב על עצמך. האם מתאים לך לעזוב את העבודה כדי להקים סטארט אפ? או שמא לשלב את הסטארט אפ עם עבודה כשכיר? כמה שאלות הכוונה:

1. כסף נזיל וקצב שריפת מזומנים

כמה כסף נזיל יש לך, וכמה אתה מבזבז בשנה?

קח מינימום שנה כהערכה של זמן בו לא תרוויח כלום מהסטארט אפ. חשב גם הוצאות על הסטארט אפ בהנחה שלא תגייס השקעה בהתחלה. לפעמים מדובר בכמה שנים, תלוי בתחום של הסטארט אפ, ותלוי בעוד אינספור גורמים שתגלה בהמשך. אם אין לך מספיק, תצטרך לעבוד כשכיר במקביל.

2. כדאיות

האם אתה מוכן להפסיד לפחות שנת משכורת על מנת לעבוד בסטארט אפ במקום?

כאן צריך לשאול את עצמך, למה אתה רוצה להקים סטארט אפ? אם אתה מחפש ביטחון כלכלי, אולי עבודה כשכיר היא יותר בטוחה. אם אתה מחפש לצאת מ"מרוץ העכברים" או להיות מולטי מיליונר, חשב את התוחלת עבורך (רווח צפוי כפול סיכוי התממשות). לא סתם התעשייה נקראת הון- סיכון, ביטחון כלכלי לא תמצא כאן. כדי להוריד את הסיכון עבור הזהירים השאפתניים, אפשר לעבוד במקביל כך שלא יפלו לקרשים במידה וייכשלו.

3. מוכנות לכישלון

גם אם יש לך מספיק כסף נזיל, וזה נראה לך כדאי, האם אתה מוכן לאפשרות שלאחר זמן רב בעבודה בסטארט אפ תישאר בלי סטארט אפ ובלי הכסף שחסכת לתקופה זו? אם לא, לך תהיה שכיר במקביל.


אם ענית על כל השאלות באופן התומך בהתמקדות רק בסטארט אפ- לך על זה. עם זאת, מספיקה תשובה אחת בעד עבודה כשכיר כדי לשלב.

נכון לרגע זה, אני עובד כשכיר במקביל למיזמים שלי, למרות שמניותיי בTbus כבר שוות כ-4 מיליון דולר, גייסתי שווי של 200,000 דולר בשעות עבודה שאנשים משקיעים בסטארט אפ תמורת אופציות בחברה ומעל 50,000 דולר השקעה במזומן.

קצב שריפת המזומנים: מספר החודשים שתוכלו "לשרוד" בלי הכנסה באמצעות השקעה של 50 אלף דולר, תלוי כמובן באיכות החיים שאתם חיים בה. מקור: tech.co


אז אם החלטת לעבוד כשכיר, במה כדאי לעבוד באופן שתוכל לשלב זאת עם הסטארט אפ? במיוחד עכב "מרוץ העכברים", יהיה קשה לפנות מספיק זמן לסטארט אפ במקביל לעבודה. מאפייני העבודה האידאלית הם:

  1. חלקיות משרה

  2. גמישות בעבודה

אלה שני מאפיינים שקשה למצוא בעבודות רציניות בשוק.

אני עבדתי בתחום אתרי האינטרנט והשיווק ודי מהר עזבתי עבודה זו, כי היא הייתה משרה מלאה ויחד עם הסטארט אפ עבדתי כ-15 שעות ביום. לאחר שני תארים באוניברסיטאות מובילות בישראל וניסיון תעסוקתי רב שנים, הלכתי לעבוד באבטחה כעבודה אידאלית לשילוב עם בניית סטארט אפ (תלוי איפה, תנאי העבודה משתנים ממקום למקום). בעבודה כמאבטח ניתן להשיג משרה חלקית או מלאה כפי רצונך משבוע לשבוע ועל פי הצרכים של הסטארט אפ, גמישות בשעות העבודה כך שאני נפגש עם אנשים במסגרת הסטארט אפ בבקרים ובצהריים ובערב על פי הצורך, והדובדבן שבקצפת: בחלק ממקומות העבודה אף בזמן השמירות ניתן לבצע טלפונים, לכתוב הודעות ומיילים ולפעמים אף לעבוד על המחשב בקידום הסטארט אפ. בבחירה בין האגו שלי שדוחף לעבודה מתאימה לבעל השכלה גבוהה לבין הרצון להיות מולטי מיליונר, שמתי את האגו בצד. וזאת ההמלצה שלי אל כל מי שחשוב לו לקדם את המיזם שלו, ואני בטוח שגם האגו יודה לכם אחרי האקזיט :)


***

גלעד ישראלי

יזם עסקי וחברתי. הקים ומוביל סטארט אפ בשווי 5 מיליון דולר, ממקימי ומוביל "ערבים עם ישראל". בעברו הרבה מיזמים בהיקף נרחב ובהובלת מאות אנשים ועם השפעה על אלפי אנשים בישראל.


תודה לכל מי שייעץ וסייע במתן פידבקים לקראת העלאת פוסט זה.


0 comments

Comments


bottom of page